Salzburg13.6.2024

Salzburg, vychýrené Mozartovo mesto, sme navštívili presne 5. júna. Síce nás pri vstupe do mesta privítal dážď, no krásy tohto mesta sme si pozreli už bez dáždnikov. Počasie nám veľmi prialo. Po prehliadke mesta, v ktorom nás sprevádzal sprievodca, sme pokračovali v prehliadke pevnosti Hohensalzburg, na ktorú sme sa vyviezli lanovkou. Vo večerných hodinách sme sa ubytovali.

Ráno sme vstávali opäť do krásneho počasia s výhľadom na hory. Tento deň sme sa vybrali navštíviť Mníchov. Marienplatz, kostol Alter Peter toto všetko sme si stihli popozerať v dopoludňajších hodinách. Žiaci dostali rozchod, počas ktorého nakúpili domov suveníry. Napoludnie sme si vypočuli zvonkohru na radnici.

Aj fanúšikovia futbalu si prišli na svoje. Popoludní sme totiž navštívili štadión Bayern Mníchov tzv. Allianz arénu. Žiaci si vypočuli veľa zaujímavostí o tomto štadióne a spravili si veľa fotiek na pamiatku. Pre niektorých to bol nezabudnuteľný zážitok.

Plní očakávaní sme prežili aj tretí deň. Po skvelých a výdatných raňajkách sme sa vybrali na posledné miesta nášho poznávacieho zájazdu. V piatok sme navštívili Národný park Berchtesgaden. Z bohatej ponuky sme si vybrali najstaršiu aktívnu Soľnú baňu Salzbergwerk v Nemecku. Každoročne ju navštívi cez 350 tisíc turistov. Prehliadka začala oblečením sa do kombinézy, následne nasadnutím do malého vláčika, ktorý nás previedol skoro 1 a pol kilometrovou trasou. Počas nej sme si užili multimediálnu šou, ktorá rozrozprávala príbeh o ťažbe soli. Absolvovali sme  aj peší „jaskynný“ zostup k soľnému jazeru, ktoré sme preplávali na plti. Súčasťou bane boli aj zábavné šmykľavky, po ktorých sme sa samozrejme spustili s nadšením všetci do jedného. Posledná zastávka bol výstup na Orlie hniezdo, kde sme navštívili aj Hitlerovo sídlo a vďaka peknému počasiu sme sa mohli tešiť aj z výhľadu na Alpy.

Ďakujeme pánovi učiteľovi Černákovi na nezabudnuteľný zážitok.